Motina gali gauti vienkartinę išmoką pagimdžius ar įsisvaikinus, jei ji neuždirbo teisės gauti tėvystės/motinystės išmokų (Foreldrepenger). Jei esate vienišas tėvas taip pat turite teisę gauti vienkartinę išmoką.

Kas gali gauti vienkartinę išmoką?

Jei pagimdote vaiką ar įsivaikinate vaiką iki 15 metų ir neturite teisės į tėvystės išmokas (Foreldrepenger), galite gauti vienkartinę išmoką (Engangsstønad). Jūs galite gauti vienkartinę išmoką už kiekvieną vaiką, kurį pagimdote ar įsivaikinate. Tačiau neturite teisės gauti vienkartinės išmokos, jei įsivaikinate sutuoktinio vaiką. Kad turėtumėte teisę gauti vienkartinę išmoką, turite būti draustas valstybiniu socialiniu draudimu (medlem i folketrygden).

 Tėvo teisės

Tėvas tam tikrais atvejais taip pat gali gauti vienkartinę išmoką:

  • Už kiekvieną vaiką, kurį įvaikino būdamas vienišas tėvas;
  • Kai gauna globą, mirus kitam iš tėvų;
  • Jei vaiko globa priskiriama tėvui;
  • Jei perėmė vaiko globą per 56 savaites nuo vaiko gimimo ar įvaikinimo.

Kokio dydžio išmoką galite gauti?

Nuo 2020 m. sausio 1 d. vienkartinė išmoka – 84 720  NOK vienam vaikui.
Jei jūs kreipėtės dėl vienkartinės išmokos 2019 m., o vaikas gimė 2020 m., Jums bus papildomai sumokėta 1 580 NOK.

 Kaip gauti vienkartinę išmoką?

Turite pateikti raštišką paraišką, kad gautumėte vienkartinę išmoką. Reikia pridėti gydytojo patvirtinimą apie artėjančią gimdymo datą. Ši pažyma turi būti išduota gydytojo ar akušerės nuo 27 nėštumo savaitės ar vėliau. Galite prašyti išmokos vėliausiai 6 mėnesius po gimdymo ar globos perėmimo datos.

Kai jūsų nėštumas yra 26 savaitės, galite prašyti išmokėti išmoką vaikui dar negimus.

Motina gali gauti vienkartinę išmoką, net jei tėvas vėliau ims tėvystės išmokas!

 Motina gali gauti vienkartinę išmoką, jeigu tėvas gauna tėvystės išmokas

Jei motina neuždirbo teisės gauti tėvystės/motinystės išmokų (dekreto), tuomet ji gali gauti vienkartinę išmoką. O jei tėvas yra uždirbęs teisę gauti tėvystės/motinystės išmokas (dekretą), tuomet motina po 6 savaičių turi galimybę grįžti į mokslus ar darbą, o tėvas eiti tėvystės/motinystės atostogų.

Motina gali gauti vienkartinę išmoką, net jei tėvas gaus tėvystės/motinystės išmokas (Foreldrepenger). 9 savaites atostogų gauna motina – 3 savaitės atostogų prieš gimdymą priklauso motinai dėl jos ir vaisiaus sveikatos, o 6 savaitės po gimdymo priklauso dėl motinos sveikatos. Tuomet vienkartinė išmoka yra traktuojama kaip kompensacija už prarastas 6 savaites iš išmokų periodo.

 Vienkartinė išmoka ir ligos išmokos

Jei motina susirgs po gimdymo ar globos perėmimo ir gaus ligos išmokas (biuletenį), tuomet vienkartinės išmokos suma bus sumažinta tokia suma, kokią ji gaus ligos išmokomis. Ligos išmokos (biuletenis) yra apmokestinamos, vienkartinė išmoka – neapmokestinama. Tai galioja ir tokiu atveju, jei vienkartinė išmoka bus išmokėta prieš gimdymą.

Jei uždirbote teisę gauti tėvystės/motinystės išmokas (Foreldrepenger), tuomet galite rinktis ar norite vienkartinės išmokos (Engangsstønad) ar tėvystės/motinystės išmokų (Foreldrepenger). Kad gautumėte motinystės/tėvystės išmokas, jūs turite būti uždirbę mažiausiai 49 929 NOK per metus. Jei laukiatės dvynukų, tuomet gautumėte 2 vienkartines išmokas.Tėvystės/motinystės išmokos (Foreldrepenger) yra apmokestinamos, o vienkartinė išmoka (Engangsstønad) yra neapmokestinama, todėl nepagailėkite savo laiko ir pasiskaičiuokite, kurios išmokos jums yra tinkamesnė.