Jums nereikia laukti, kol gausite norvegišką mokesčių deklaraciją (Selvangivelse), kad galėtumėte pamatyti ar Jūsų darbdavys teisingai pateikė duomenis apie Jus.

Dabar Jūs galite pasitikrinti, kiek ir kokius mokesčius už Jus sumokėjo darbdavys. Jis neturi prieigos ir galimybės pamatyti – ar darbuotojai naudojasi šia paslauga.

Mokesčius už jus moka darbdavys, jie yra atskaitomi iš Jūsų atlyginimo. Darbdavys privalo jums duoti algos mokėjimo lapelius, kuriuose yra nurodoma, kiek yra atskaityta mokesčių. Jeigu neturėsite šių lapelių, sunku bus įrodyti, kad mokesčiai už jus buvo sumokėti.

Darbdavys pats privalo pranešti valdžios institucijoms apie sumokėtus mokesčius, tačiau jūs taip pat esate už tai atsakingi ir turite tai sekti, kad nebūtų nesusipratimų.

Yra labai daug pavyzdžių, kai darbdavys nemokėdavo už savo darbuotojus mokesčių, o pasisavindavo tuos pinigus sau. Baudos už tai yra tikrai labai didelės, tačiau mokesčiai vėliau buvo reikalaujami iš darbuotojų, kuriems nepavykdavo jų išvengti netgi grįžus į savo šalį. Taip yra todėl, kad Norvegijos mokesčių inspekcija bendradarbiauja su įvairių šalių mokesčių inspekcijomis. Todėl labai svarbu ir patiems domėtis mokesčiais ir turėti visus įrodymus, kad jie yra mokami.

Skatteetaten, NAV ir statistikos tarnyba leidžia Jums lengviau sekti savo darbo santykius. Darbuotojai ir kiti pajamų gavėjai turi prieigą ir gali pamatyti, kas yra pranešama A (darbuotojų) registre.

Altinn galima užsakyti atskirą ataskaitą, ji parodo dabartinius darbo santykius ir darbo pajamas iš darbdavių, pensijos fondų. Įėję į www.altinn.no, atsidarykite „Formos ir paslaugos“ (Skjema og tjenester), ten rasite ataskaitą A08 apie pajamas ir darbo santykius. Taip pat galima užsisakyti bendrą ataskaitą apie šiuos metus ir detalią už kiekvieną mėnesį atskirai.

http://www.skatteetaten.no/no/Skjemaer/mine-inntekter-og-arbeidsforhold-a08/

Jei randate klaidų ar manote, kad informacija neteisinga, turite susisiekti su darbdaviu ar žmogumi, kuris pateikė informaciją. Ją galima ištaisyti iki šių duomenų panaudojimo mokesčių deklaracijoje.

Jei klaidinga informacija yra susijusi su darbo pajamomis ir negalite susisiekti su darbdaviu, turite kreiptis į mokesčių surinkimo instituciją. Jei yra netikslumų, susijusių  su darbo santykiais – į NAV valstybės registrą. Jei manote, kad darbdavys piknaudžiauja su darbo sutartimis, siunčia neteisingą informaciją, turite pranešti Darbo inspekcijai.

Informacija, kurią pranešėte, ne visada gali būti kontroliuojama, gavę skundą iš Jūsų Skatteetaten arba NAV tikrina įmonę.

 

Užpildykite mokesčių deklaravimo anketą ir sužinosite, kokią sumą galite susigrąžinti, kokius dokumentus ir kaip juos reikia pateikti. Atsakymo bei išsamų tolesnių veiksmų paaiškinimą sulauksite per kelias dienas.   Spauskite čia