1.Kas yra Selvangivelse?
Kovo – balandžio mėnesį visi žmonės, kurie gauna atlyginimus, pensijas, neįgalumo išmokas, gauna mokesčių deklaraciją iš Skatteetaten.

Skattemelding (Selvalgivelse) yra pranešimas apie jūsų pajamas, atskaitymus, turto apskaitą ir skolas per praėjusius metus.

Norėdami būti tikri, ar nepermokate mokesčių, jūs turite patikrinti ar pateikti duomenys yra teisingi.

Patikrinus, galite pristatyti 2 būdais:

  • Jei informacija teisinga, deklaracijos pateikti nereikia. Tačiau, jei turite Enkeltmannsforetak, tuomet būtina užpildyti Enkeltmannsforetak deklaraciją.
  • Jei norite pakeisti duomenis, jūs turite pateikti deklaraciją (Selvangivelse) iki balandžio 30 dienos. Tai padaryti turite Altinn. Nebūtina iš karto siųsti dokumentų, juos galima pristatyti vėliau.

Kai gaunate deklaraciją, jūs turite:

  • Patikrinti ar pateikti teisingi duomenys apie pajamas ir sumokėtus mokesčius (lygindami su metine ataskaita iš darbdavio).
  • Įsitinkinti, ar duomenys, gauti apie išmokėtas pensijų ir neįgalumo sumas yra teisingi. Informaciją apie gautas pajamas gausite iš NAV ir pensijų fondų.
  • Patikrinti, ar duomenys įtraukti deklaracijoje apie paskolas ir turtą yra teisingi. Jūs gaunate metinę ataskaitą iš bankų ir kitų institucijų metų pradžioje.

Kad galėtumėte perskaityti savo deklaraciją, jūs turite prisijungti prie „Altinn“ sistemos.

Norėdami tai padaryti, turite būti registruoti vartotojai. Prisijungti galima su MinID, BankID, Altinn ir kt. kodais.

Kodus galima užsisakyti:  https://www.altinn.no/

Paspauskite Logg inn dešiniajame kampe, atsidariusiame lange – MinID, Bestill PIN-koder, ir įveskite ID numerį.

Norint užsisakyti Altinn kodus, paspauskite Logg inn dešiniajame kampe, atsidariusiame lange – „Gå videre til flere innloggingsmetoder“ ir dešinėje pusėje – „Bestill engangskoder“, įveskite ID numerį ir saugos kodą.

Už ką galima susigrąžinti mokesčius

Keliautojo statusas / Statusas „Pendling“

Pendler – tai asmuo, dirbantis Norvegijoje, tačiau dažnai vykstantis į Lietuvą pas šeimą arba į nuosavą būstą.

Pendler, kuris keliauja pas šeimą, gali susigrąžinti mokesčius, jei turi bendrą adresą su šeima (šeima – sutuoktinė/sutuoktinis ar sugyventinė/sugyventinis su bendrais vaikais arba globojami broliai ir seserys), bei mažiausiai 3,5 kartus per metus keliavo į Lietuvą.

Pendler, kuris vienišas ir keliauja į būstą Lietuvoje, gali susigrąžinti mokesčius, jei keliavo į Lietuvą dažniau nei kas 3 savaites.

Ši lengvata taip pat galioja asmenims iki 22 metų, kurie vyksta pas tėvus į Lietuvą.

10 % Standarfradrag

Nuo metinių pajamų neapmokestinama suma nuolat dirbantiems Norvegijoje pirmus dvejus metus.

Paskaityti daugiau apie 10 % galite čia: http://www.infonorvegija.lt/standartine-10-mokesciu-lengvata-standardfradrag/

 Paskolos

Lengvata suteikiama automatiškai, jei paskola paimta Norvegijoje.

Jei turite nekilnojamo turto paskolą Lietuvoje, lengvata taikoma pristačius dokumentus.

Kelionės į darbą ir į Lietuvą (Reisefradrag) kelių mokestis/bilietai

Dar daugiau punktų už kuriuos galite susigrąžinti mokesčius: vaiko priežiūra iki 12 metų, BSU taupomoji sąskaita, mokesčiai profsąjungai, labdara ir t. t.

Jei nežinote, ar jums priklauso mokesčių lengvata, užpildykite anketą ir Jums NEMOKAMAI paskaičiuosime lengvatos sumą: https://ismokosnorvegijoje.lt/anketa/

Trūksta informacijos?

Jei matote, kad deklaracijoje ne visi duomenys yra pateikti, reikia prisijungti ir atlikti pakeitimus.

Jei pirkote nekilnojamąjį turtą ar automobilį, pardavėte ar įsigijote akcijų, vedėte/ištekėjote ir ši informacija neatsipindi jūsų deklaracijoje, tuomet turite pataisyti deklaraciją ir šią informaciją pateikti Skatteetaten.

Patikrinkite kontaktinę informaciją

Jei naudojatės elektronine deklaravimo sistema, tuomet jūs gausite infomaciją, paskaičiavimus ankščiau nei tie, kurie gauna deklaracijas paštu.

Jei norite tapti registruotu vartotoju, turite užsisakyti kodus. Svarbu tai, kad pakeistumėte kontaktinę informaciją, jei kraustėtės ir keitėsi gyvenamosios vietos adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas.