NAV ir www.finn.no skelbiami darbo pasiūlymai nėra vieninteliai Norvegijoje.

– Ne visi darbo pasiūlymai yra reklamuojami, – sako vyresnysis NAV patarėjas John Sørbø.

Bet kaip surasti šias darbo vietas, darbo ieškančiam asmeniui?

Keli darbo paieškos metodai

2005 m. NAV vykdytoje apklausoje teigiama, kad apie 60 procentų visų darbo vietų niekada neskelbiamos viešai.

2012 m. buvo įvykdyta apklausa tarp bendrovių įvairiose pramonės šakose, kur 40 procentų įmonių atsakė, kad paskutinės pozicijos, kuriose buvo priimti darbuotojai, nebuvo paskelbtos viešai.

Tuo tarpu, vis mažėja skelbiamų darbo vietų skaičius ne tik privačiame sektoriuje. Pagal naujausius Norvegijos statistikos duomenis, skelbiamų darbo vietų skaičius smarkiai sumažėjo 2014 metais, lyginant pastaruosius trejus metus.

 Per antrąjį 2014 m. ketvirtį buvo 8300 mažiau laisvų darbo vietų, palyginti su praėjusiais metais. Taip pat tikėtinas bedarbių skaičiaus augimas per artimiausius trejus metus, teigia DnB makro ekonomistas Kjersti Haugland.

Taigi, tampa labai svarbu rasti darbo vietas, kurios iš tikrųjų egzistuoja.

Tikrinkite įmonių svetaines

Johannes Sørbø teigia, kad vis daržniau darbo skelbimai yra skelbiami pačių bendrovių interneto svetainėse ir duomenų bazėse internete.

Guri Larsen, Adecco įmonės direktorius, patvirtina šią tendenciją:
– Kai kurios įmonės neskelbia laisvų pozicijų, todėl, kad jie jau turi atitinkamų kandidatų, pavyzdžiui, pasinaudojant savo CV bazėmis arba dėl to, kad jie dirba siaurų segmentų rinkoje ir mano, kad jie turi visiškai kontroliuoti, kas gali būti tinkamas pozicijai užimti.

Johannes Sørbø rekomenduoja ieškoti įmonių interneto svetainėse laisvų darbo vietų:
– Taip pat galima susisiekti tiesiogiai ir pasiteirauti apie laisvas darbo vietas ir siųsti jiems savo CV. Patariama susitikti asmeniškai.

Vartotojo kontaktai

– Yra keletas pramonės šakų, kuriose yra mažiau įprasta reklamuoti laisvas pozicijas, pavyzdžiui, statybos, transporto, dalinai pramonės ir kai kurių darbo vietų privačiame sektoriuje. Kai kuriose pramonės šakose įprasta samdyti pažįstamus asmenis, pasinaudojant ryšiais, – sako J. Sørbø.

Larsen atkreipia dėmesį, kad paieškos darbai taip pat gali būti vykdomi per įdarbinimo įmones. Todėl reikėtų registruotis, kad bendrovės galėtų jus surasti. Be to, galite naudotis socialinėmis medijomis ar „LinkedIn“:
– Daugelis įmonių turi „Facebook“ ar „LinkedIn“ puslapius. Sekite šias bendroves, kad gautumėte informaciją, kai jie turi lasivų pozicijų. Visos atvirosios pozicijos reklamuojamos per šiuos kanalus.

Informacijos šaltinis – dinside.no